Piwo Złoty Łan
Przez długie lata piwo to było piwo. Jasne pełne, w kuflu albo w szklance, super jak było zimne (ciepłe albo zimne). Piwa miały trochę więcej albo trochę mniej alkoholu, wszystkie smakowały bardzo podobnie, a jak ktoś szukał odmiany, to do wyboru miał mocne albo ciemne. Ale tak naprawdę na rynku dominował tylko jeden gatunek – lager.
W ostatnich latach sytuacja jednak bardzo się zmieniła – zaczęły pojawiać się coraz to nowe odmiany i gatunki, do produkcji wykorzystuje się liczne gatunki zbóż i chmieli, różne są też techniki warzenia. Okazało się, że świat piwa jest różnorodny i ciekawy i nie zamyka się w jasnym pełnym.
Co więcej, rynek zalały setki, jak nie tysiące różnych wariantów, z czego znaczna część to swojego rodzaju „wynalazki”, produkowane w garażu przez piwnych entuzjastów, wykorzystujących – wyszukiwane czasem nieco na siłę – egzotyczne składniki, o których mało kto wcześniej słyszał. Łatwo się w tym pogubić i znaleźć ulubiony styl.
Złoty Łan to bezpieczny przew
odnik po świecie piwa, który pomoże odkryć ten świat i znaleźć swoje ulubione gatunki.
ZŁOTY ŁAN. BOGACTWO PIWNEGO ŚWIATA.
Złoty Łan to twój przewodnik po świecie piwa.
Złoty Łan to ciekawe, nieprzekombinowane warianty.
Złoty Łan to efekt 30 lat doświadczenia na rynku piwa.
Złoty Łan Pils
Piwo warzone zgodnie z tradycją piwowarskiego rzemiosła. Fermentacja odbywa się w otwartych kadziach w
niskiej temperaturze. W smaku piwo jest rześkie z wyraźną nutą goryczkową uzyskaną dzięki dodatkowi polskiego chmielu Marynka, uważanego za jedną z najszlachetniejszych odmian chmielu.
Zawartość alkoholu: 4,5%. Ekstrakt: 10,9%
Złoty Łan Chmielowe
Piwo o rześkim i treściwym charakterze, fermentowane w otwartych kadziach metodą dolnej fermentacji. Wyrazisty aromat jest uzyskany poprzez potrójne chmielenie gdzie ostatnie z nich odbywa się na zimno z użyciem chmielu aromatycznego Lubelskiego. W tym aromacie można odnaleźć intrygujące nuty żywiczne i kwiatowe.
Zawartość alkoholu: 5%. Ekstrakt: 12,5%
Złoty Łan Jasne Pełne
Piwo z najstarszej rodziny piwnej – lagerów – czyli piw długo warzonych, fermentowane w niskiej temperaturze z udziałem drożdży dolnej fermentacji. Wyższa goryczka została uzyskana dzięki zastosowaniu chmieli Lubelskiego i Marynka nadając im charakter typowy dla czeskich piw.
Zawartość alkoholu: 5% Ekstrakt: 11,9%